Współczesna medycyna stale się rozwija, dostarczając nam nowych informacji i badań, które pomagają zrozumieć ludzkie zdrowie na głębszym poziomie. Jako lekarz, staram się dzielić z Wami aktualnymi informacjami, które mogą pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących własnego zdrowia. Dziś chciałbym poruszyć temat obrzezania i wyjaśnić, czy mężczyzna, który przeszedł ten zabieg, jest rzeczywiście zdrowszy.
Szacuje się, że udział obrzezanych mężczyzn w społeczeństwie w skali światowej wynosi około 39% (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772313/).
Około połowę zabiegów wykonuje się ze względów religijnych lub kulturowych. Nasuwa się zatem pytanie, dlaczego tak duża część męskiej społeczności poddaje się temu zabiegowi? Odpowiedź jest dość prosta: względy higieniczne i lepsza kontrola zdrowia. Usunięcie napletka stwarza bowiem łatwiejsze warunki do utrzymania właściwej higieny penisa. Nie gromadzi się w rowku zażołędym mastka, czyli wydzielina, zawierająca mieszankę złuszczonych i stłuszczonych komórek nabłonka napletka. Plusem tego jest dużo mniejsze ryzyko powstawania stanów zapalnych, zapalenia napletka czy żołędzi, a także raka prącia (tak, należy pamiętać, że stulejka jest czynnikiem nr 1 jeśli chodzi o ryzyko powstania tej choroby – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11405332/ .
Kolejną korzyścią obrzezania jest zmniejszenie ryzyka zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (STD), takimi jak wirus brodawczaka ludzkiego HPV, HIV, rzeżączka, rzęsistkownica. Wyniki badań (https://www.nih.gov/news-events/news-releases/male-circumcision-reduces-risk- genital-herpes-hpv-infection-not-syphilis) pokazują, że usunięcie napletka zmniejsza szansę na zakażenie wirusem opryszczki narządów płciowych HSV-2 o blisko 30%. Dokładny mechanizm nie został wyjaśniony, ale prawdopodobnie dzieje się tak, dlatego że u pacjentów obrzezanych zmniejsza się powierzchnia nabłonka, przez który może dojść do zakażenia. Obrzezanie jest także metodą leczenia stanów przednowotworowych napletka (PIN – penile intraepithelial neoplasia) – czyli sytuacji, z której, w przypadku jej zaniedbania, rozwinie się rak prącia. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32710000/
U części pacjentów po zabiegu usunięcia stulejki poprawia się jakość życia seksualnego, głównie przez wydłużenie czasu trwania stosunku – stąd zabieg obrzezania jest jedną z metod do rozważenia w leczeniu przedwczesnego wytrysku (PE).
Podsumowując, zabieg usunięcia stulejki ma nie tylko podłoże medyczne czy kosmetyczne, ale również przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne. Tak więc – mężczyzna obrzezany ma potencjalnie większe szanse na zdrowie w określonych aspektach.