Strona główna » Zabiegi » Ginekomastia – chirurgiczne leczenie ginekomastii i lipomastii

Ginekomastia
chirurgiczne leczenie ginekomastii i lipomastii

Wrocław

Ginekomastia u mężczyzn

Ginekomastią określa się chorobę dotykającą wyłącznie mężczyzn. W jej przebiegu widoczne jest powiększenie piersi, które może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to efekt otyłości, ale ginekomastia powstaje też na skutek rozrostu tkanki gruczołowej.

Tego rodzaju ginekomastia nie jest niebezpieczna dla zdrowia fizycznego, ale może być oczywistym źródłem kompleksów i negatywnie wpływać na samopoczucie, zmniejszać pewność siebie. W przypadku bardzo dużego nadmiaru tkanek panowie skarżą się, że mają „kobiece piersi”.

Ginekomastia zabieg - leczenie

Jak wygląda ginekomastia u mężczyzn – objawy

Głównym objawem ginekomastii jest widoczne gołym okiem powiększenie piersi u mężczyzn – najczęściej obustronne i symetryczne. Często pojawia się ciemniejsze zabarwienie brodawek sutkowych i otoczek, a czasem bolesność. Diagnoza opiera się więc na wywiadzie i badaniu lekarskim, a dokładną przyczynę pomaga ustalić USG gruczołów sutkowych.

Przyczyny i rodzaje ginekomastii

Ginekomastia spowodowana jest zarówno rozrostem tkanki tłuszczowej, jak i gruczołowej i może pojawić się u mężczyzn w różnym wieku. Z kolei przyczyny tego rozrostu mogą być różne – na przykład chorobowe, hormonalne, czy związane z niezdrowym trybem życia. U części pacjentów nie udaje się poznać podłoża problemu.

Rozwiązanie

Ginekomastia – leczenie

Pomniejszenie męskich piersi jest możliwe. Wybór sposobu leczenia zależy jednak od przyczyny powstania problemu – zdiagnozowanego rodzaju ginekomastii. Choć istnieją różne rodzaje ginekomastii (ze względu na podłoże problemu), to do leczenia zabiegowego/chirurgicznego kwalifikuje się ginekomastia tłuszczowa oraz ginekomastia gruczołowa.

– METRYCZKA ZABIEGU –

Leczenie ginekomastii gruczołowej

Lekarz: dr n. med. Mateusz Dzięgała

Wrocław

Czas trwania zabiegu: ok. 2 godzin

Efekt: natychmiastowy, stały

Znieczulenie: miejscowe, nasiękowe

Liczba potrzebnych zabiegów: 1

Rekonwalescencja: ok. 2 tyg.

* Zapoznaj się ze szczegółowym opisem zabiegu

Leczenie chirurgiczne w przypadku przerostu tkanki gruczołowej (ginekomastia gruczołowa)

Jeśli doszło do znacznego rozrostu tkanki gruczołowej, to niezbędne jest leczenie chirurgiczne.
Jak to wygląda? Robię niewielkie nacięcie poniżej otoczki sutkowej, a następnie wycinam ze środka nadmiar tkanki.
Wycięcie gruczołu nie musi odbywać się w znieczuleniu ogólnym – wystarczające jest znieczulenie miejscowe, nasiękowe.

W przypadku występowania mieszanych przyczyn problemu, typowy zabieg chirurgiczny w obrębie sutka, poprzedzam liposukcją. Takie połączenie daje najbardziej optymalne efekty i pozwala precyzyjniej wymodelować kształt piersi.

Usuniętą tkankę można wysłać do laboratorium, by przeprowadzić badanie histopatologiczne.

Leczenie w przypadku przerostu tkanki tłuszczowej – liposukcja w ginekomastii

Jeśli badania obrazowe pokazują, że przyczyną ginekomastii jest przerost tkanki tłuszczowej i nie występuje przerost gruczołu piersiowego, to wystarczająca może okazać się liposukcja. To zabieg usuwania nadmiernie nagromadzonego tłuszczu. Wykonuję go specjalną kaniulą lub, w przypadku większego otłuszczenia, przeprowadzam liposukcję NIL.

Wystarczające jest tu znieczulenie miejscowe, sam zabieg trwa zwykle 1-2h.


Niektórzy chirurdzy stosują liposukcję jako jedyne leczenie zarówno w przypadku ginekomastii, jak i pseudoginekomastii (ginekomastii tłuszczowej). Jednakże takie rozwiązanie przy ginekomastii tłuszczowej jest mniej efektywne (pierś nie zostaje optymalnie zmniejszona) oraz zdarzają się przypadki częściowego powrotu powiększenia piersi po kilku miesiącach [1]. Dlatego dobór odpowiedniego zabiegu do indywidualnego przypadku pacjenta jest dla mnie priorytetem.

Jak przebiega wizyta?

Dyskrecja w gabinecie – męskie problemy rozwiązane w męskim gronie

Zabieg wykonuję z zachowaniem dyskrecji i poszanowaniem intymności. Masz pewność, że czekając w poczekalni pozostaniesz anonimowy, a w gabinecie przez cały czas będzie wyłącznie lekarz.

Konsultacja

Podczas spotkania przedoperacyjnego omówimy Twoje badania i kwalifikację do zabiegu, wyjaśnię dokładnie, jak prawidłowo się przygotować i odpowiem na ewentualne pytania.

Odkażenie i znieczulenie

Na tym etapie przygotowuję pole zabiegowe i podaję znieczulenie miejscowe, dzięki któremu zabieg będzie bezbolesny.

Zabieg

Następnie robię niewielkie cięcie poniżej brodawki, które pozwala dostać się do wnętrza i wyciąć gruczoł piersiowy. Później zszywam nacięcie.

Zalecenia

Na koniec przekażę Ci wszystkie potrzebne zalecenia pozabiegowe. Jeśli podczas rekonwalescencji zauważysz cokolwiek, co Cię zaniepokoi, możesz się szybko ze mną skontaktować.

Ważne

Przygotowanie, przeciwwskazania i rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznego leczenia ginekomastii u mężczyzn

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, bardzo ważna jest właściwa kwalifikacja poprzedzona badaniami, odpowiednie przygotowanie się do zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.

Przygotowanie do zabiegu

Pierwszym koniecznym krokiem jest konsultacja lekarska, na której omówimy niezbędne badania (USG piersi) oraz sam przebieg zabiegu.

Przeciwwskazania do chirurgicznego leczenia ginekomastii

Przeciwwskazania do zabiegu to przede wszystkim:

  • choroby nowotworowe
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • aktywne przyjmowanie sterydów – głównie aromatyzujących (np. nandrolony i jego pochodne, metadienon) lub powodujących wzrost prolaktyny (np. trenbolon).

Podczas konsultacji omówię z Tobą inne możliwie występujące u Ciebie przeciwwskazania.

Ryzyko powikłań

Ten zabieg operacyjny rzadko obarczony jest powikłaniami. Musisz liczyć się jednak z możliwością powstanie krwiaka, czy wdania się infekcji w ranę.

Rekonwalescencja

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym wynosi ok. 2 tygodnie i ważne jest, żeby w tym czasie stosować się do zaleceń lekarskich. W tym czasie powinieneś odpowiednio dbać o okolicę zabiegową i higienę rany pooperacyjnej, zmieniając opatrunki systematycznie i odkażając ranę przepisanymi środkami.

Ginekomastia Wrocław

W moim gabinecie we Wrocławiu możesz skorzystać z zabiegu leczenia przerostu tkanki gruczołowej i tkanki tłuszczowej.
Zajmuję się Pacjentami, u których zdiagnozowana została:

  • mikroginekomastia
  • ginekomastia tłuszczowa
  • ginekomastia gruczołowa
  • ginekomastia mieszana.

W zależności od podłoża powstania u Ciebie ginekomastii, wykonuję zabieg chirurgiczny usuwania przerostu tkanki gruczołowej lub usuwam tkankę tłuszczową za pomocą liposukcji (odsysania nadmiaru tłuszczu). Zabiegi zawsze przeprowadzam w znieczuleniu miejscowym, w bezpiecznych i komfortowych dla Pacjenta warunkach.

ginekomastia - Wrocław

Leczenie ginekomastii Wrocław

Krótki zabieg  |  natychmiastowy efekt  |  krótka rekonwalescencja  |  dyskrecja

Najczęstsze pytania Pacjentów, dotyczące ginekomastii

Poniżej zebrałem odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej, napisz do mnie.

Co to jest ginekomastia?

To stan, w którym u mężczyzny doszło do powiększenia piersi z powodu rozrostu tkanki tłuszczowej i/lub gruczołów sutkowych. W przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej, zalecana jest liposukcja. Jeśli istnieje dodatkowa tkanka gruczołowa, może być konieczny zabieg chirurgiczny (wykonuje się niewielkie nacięcie i usuwa nadmiar tkanki).
Więcej o ginekomastii przeczytasz w moim artykule: Ginekomastia – co to jest, przyczyny, objawy i leczenie.

Czy ginekomastia dotyczy tylko mężczyzn?

Tak, ginekomastią określa się chorobę dotykającą dorosłych mężczyzn.

Jakie są objawy ginekomastii? Jak sprawdzić czy mam ginekomastię?

Już na pierwszy rzut oka widać powiększenie sutka lub obu sutków, a te uwypuklenia w obrębie klatki piersiowej czasem zaczynają przypominać kobiece piersi. Do lekarza powinieneś zgłosić się już w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby, bo przyczyny ginekomastii mogą być różne, niekiedy poważne. Lekarz przeprowadzi badania palpacyjne i diagnostykę obrazową (USG) oraz ustali przyczyny i zaproponuje rozwiązania.

Czy zabieg jest bezpieczny?

W przypadku zabiegu chirurgicznego przy ginekomastii gruczołowej jest to zabieg o dużym profilu bezpieczeństwa. Zabieg liposukcji w przypadku jedynie nadmiernego otłuszczenia, niesie jeszcze mniejsze ryzyko. W obu przypadkach rekonwalescencja trwa ok. 2 tygodnie.
Pamiętaj, że jeśli coś Cię zaniepokoi po zabiegu, możesz się ze mną szybko skontaktować.

Czy trzeba wyciąć nadmiar skóry?

Jeśli po zabiegu nie pozostaje bardzo dużo rozciągniętej skóry, to nie jest konieczne jej wycinanie.

Czy efekt jest stały?

Efekty liposukcji na ginekomastię zależą w dużej mierze od pacjenta. Jeśli pierwotną przyczyną była otyłość, to problem może wrócić, jeśli nie zaczniemy utrzymywać prawidłowej masy ciała. W przypadku ginekomastii gruczołowej efekt powinien pozostać stały na lata.

Czy po zabiegu muszę zrobić jeszcze kolejne badania?

Po zabiegu chirurgicznym zapisuję Pacjentów na wizytę kontrolną, zazwyczaj 6 tygodni po. Poza tym wycięty gruczoł można oddać do badania histopatologicznego, aczkolwiek nie jest to obligatoryjne.

Znieczulenie przy operacji na ginekomastię

Przy zabiegach, które wykonuję, a które polegają na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej lub tłuszczowej, wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Po zabiegu otrzymasz też receptę na lek przeciwbólowy.

Czy po operacji zostają blizny?

Blizny są, ale niewielkie. Jak każda ingerencja chirurgiczna, również ten zabieg pozostawia ślady, jednak są one niemal niewidoczne, bo cięcie skalpela prowadzone jest na granicy brodawki.

Czy muszę schudnąć przed zabiegiem?

W przypadku steatomastii (lipomastii), która najczęściej jest związana z nadwagą lub otyłością, zalecam wcześniejsze zadbanie o dietę i ćwiczenia. Po osiągnięciu prawidłowej masy ciała, kiedy jednak nadal nadmiar tkanki tłuszczowej jest widoczny, można skorzystać z liposukcji. Każdorazowo oceniam stan zdrowia pacjenta, diagnozuję przyczyny choroby, a następnie wspólnie ustalamy plan działania.

Ginekomastia cena

Cena leczenia ginekomastii uzależniona jest od przyczyny problemu i rodzaju potrzebnego zabiegu. Na przykład w przypadku chirurgicznego wycięcia tkanki gruczołowej, jest to kilka tysięcy złotych. Aktualne ceny sprawdzisz w zakładce cennik.

Czy zabieg może być zrobiony na NFZ?

NFZ nie refunduje zabiegów liposukcji, dlatego, że redukcja ginekomastii tłuszczowej jest zabiegiem medycyny estetycznej. Najczęściej trzeba też sfinansować z własnej kieszeni leczenie chirurgiczne ginekomastii, bo refundacja jest tylko w przypadku, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjenta, a terapia farmakologiczna i inne sposoby leczenia nie przyniosły efektu.

Kto wykonuje zabieg?

Zabieg przeprowadzam osobiście w moim gabinecie we Wrocławiu. Więcej o mnie przeczytasz tutaj: dr Mateusz Dzięgała.

Czy po zabiegu otrzymam L4?

Oczywiście, jeśli zajdzie potrzeba, będą ku temu wskazania, wystawię zwolnienie L4.

Bibliografia:
[1] B. Venkata Ratnam, How Important Is “Pseudogynecomastia” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3146708/