Strona główna » Zabiegi » Operacja wodniaka jądra

Operacja wodniaka jądra

Hydrocelektomia

Wodniak jądra - ikona

Wodniak jądra – co to jest?

Wodniak jądra to dolegliwość, w której dochodzi do nagromadzenia treści surowiczej wewnątrz osłonki własnej jądra. Schorzenie dotyka mężczyzn i chłopców w każdym wieku. U dorosłych jego wystąpienie może wiązać się z bólem, dyskomfortem podczas współżycia, a nawet być objawem nowotworu.

Rozwiązanie

Hydrocelektomia – usunięcie wodniaka jądra

Istnieje kilka metod leczenia wodniaka jądra. W praktyce jednak jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się dolegliwości jest operacja hydrocelektomii, którą wykonuję w moim gabinecie we Wrocławiu. Wyższość tej metody nad innymi polega na dokładności usunięcia zebranego płynu. Operacja wodniaka jądra na otwartej mosznie pozwala na całkowite odsączenie treści surowiczej, co w przypadku nakłucia nie zawsze jest możliwe.

– METRYCZKA ZABIEGU –

Operacja wodniaka jądra

Wodniak jądra - ikona

Lekarz: dr n. med. Mateusz Dzięgała

Wrocław

Czas trwania zabiegu: 40-60 minut

Efekt: natychmiastowy, stały

Znieczulenie: miejscowe

Liczba potrzebnych zabiegów: 1

Rekonwalescencja: 5-7 dni

* Zapoznaj się ze szczegółowym opisem zabiegu

Nakłucie wodniaka jądra – metoda alternatywna

Jest też możliwość zastosowania metod zachowawczych, takich jak nakłucie wodniaka jądra i aspiracja płynu. Trzeba jednak pamiętać, że efekt takiego zabiegu może być nietrwały, a schorzenie wykazuje tendencje do nawracania, przez co konieczne jest jego powtórne wykonanie. Dlatego punkcję wodniaka jądra przeprowadzam przede wszystkim u pacjentów, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą poddać się operacji (np. przy braku możliwości odstawienia leków przeciwzakrzepowych).

Na czym polega operacja wodniaka jądra?

U pacjentów z wodniakiem jądra operacja może być wykonana zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. W mojej praktyce wykorzystuję znieczulenie miejscowe, na co decyduje się niewielu lekarzy. Ale dzięki temu pacjenci szybciej wracają do zdrowia, a samo usunięcie wodniaka jądra obarczone jest mniejszym ryzykiem powikłań [1]. Dodatkowo umożliwia to obniżenie ceny zabiegu. Znieczulenie miejscowe pozwala również na bieżące korekty ułożenia jądra w trakcie operacji.

MIMFeT – nowa metoda usuwania wodniaka

Metod operacji wodniaka jądra jest kilka i na kolejnych jej etapach lekarz może zastosować różne techniki. Ja najczęściej korzystam z najnowszego, minimalnie inwazyjnego sposobu (MIMFeT) [2].

Polega on na nacięciu worka, usunięciu płynu, a następnie fenestracji, czyli wycięciu niewielkiego otworu w osłonce jądra, bez jej wycinania. Efektem jest mniejsza ilość zdarzeń niepożądanych, przy powodzeniu zabiegu na tym samym poziomie, co w metodach klasycznych.

Miejsce nacięcia przy operacji wodniaka jądra. Materiał własny.

Zabieg na wodniaka jądra – ogólny schemat postępowania

 • nacięcie worka mosznowego
 • usunięcie płynu
 • fenestracja, tj. wycięcie niewielkiego otworu w osłonce jądra, co eliminuje konieczność jej usuwania
 • ułożenie jądra w mosznie, a następnie zaszycie tkanki podskórnej i skóry przy pomocy szwów wchłanialnych.

W niektórych przypadkach wskazane jest również założenie drenu i opatrunku uciskowego.

Zalety zabiegu

Operacyjne usunięcie wodniaka jądra jest nie tylko najskuteczniejszą metodą leczenia tej dolegliwości. Sam zabieg wykazuje szereg zalet, wśród których można wymienić:

 • szwy rozpuszczalne, nie wymagające dodatkowej wizyty w celu ich usunięcia
 • zmniejszenie ryzyka nawrotu wodniaka
 • krótki czas trwania zabiegu
 • bezbolesny przebieg przy znieczuleniu miejscowym
 • wykonanie fenestracji – minimalne ryzyko wystąpienia powikłań
 • brak potrzeby hospitalizacji.

Efekty

Efekty zabiegu

Głównym efektem hydrocelektomii jest skuteczne i bezpieczne usunięcie wodniaka. Dzięki temu Pacjent pozbywa się dolegliwości bólowych i odzyskuje komfort w codziennym funkcjonowaniu. Blizna po operacji jest praktycznie nie widoczna, a okres rekonwalescencji stosunkowo krótki.

Jak przebiega wizyta?

Dyskrecja w gabinecie – męskie problemy rozwiązane w męskim gronie

Na każdym etapie leczenia wodniaka jądra dbam o zachowanie maksimum dyskrecji. W pokoju zabiegowym nie ma żadnych postronnych osób. Wszystkie towarzyszące procedury – od początkowej konsultacji po wizyty kontrolne – przeprowadzane są z najwyższą dbałością o Twoją prywatność.

Konsultacja wstępna

Plastyka wodniaka poprzedzona jest konsultacją. W jej trakcie, na podstawie badania fizykalnego i badania USG, analizuję Twój stan zdrowia. Pozwala to na wykluczenie innych patologii worka mosznowego, takich jak torbiel nasienna czy przepuklina. Omawiam również metodę, którą zostanie wykonana hydrocelektomia.

Zabieg

Zaczynam od odkażenia pola zabiegowego i podania znieczulenia miejscowego w okolicy nacięcia skóry oraz powrózka nasiennego. Następnie operacja wodniaka jądra zostaje wykonana za pomocą metody omówionej podczas konsultacji.

Zalecenia

Powrót do domu możliwy jest zaraz po zabiegu. Nie ma konieczności pozostawania na obserwacji. Przekażę Ci wszelkie informacje o postępowaniu w czasie rekonwalescencji i umówimy się na wizytę kontrolną.

Ważne

Przygotowanie, przeciwwskazania i rekonwalescencja po zabiegu na wodniak jądra

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.

Wskazania

Do zabiegu na wodniaka jądra kwalifikują się pacjenci, u których stwierdzono powiększenie moszny będące efektem wystąpienia wodniaka. Większość osób zgłasza się do lekarza na skutek pojawienia się dolegliwości takich jak ból lub utrudniające funkcjonowanie powiększenie worka mosznowego.

Jak przygotować się do zabiegu?

Operacja wodniaka jądra wymaga wykonania podstawowych badań krwi: morfologii, INR i APTT. Na ich podstawie, w czasie konsultacji, kwalifikuję Pacjenta do zabiegu. Pamiętaj też o przyniesieniu listy wszystkich aktualnie przyjmowanych leków, również tych bez recepty.

Przygotowując się do zabiegu usunięcia wodniaka jądra, pamiętaj, aby:

 • na 2 godziny przed zabiegiem zjeść lekki posiłek
 • na godzinę przed operacją przyjąć leki przeciwbólowe bez recepty – 1 g paracetamolu lub pyralginy
 • umyć genitalia i usunąć owłosienie z moszny
 • idąc na zabieg, weź ze sobą czystą, obcisłą bieliznę na zmianę.

Powikłania

Podobnie jak każdy inwazyjny zabieg, plastyka wodniaka jądra również wiąże się z ryzykiem powikłań. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego oraz mało inwazyjnych metod operacji występują one jednak rzadziej niż przy klasycznym postępowaniu. Najczęściej obejmująca wodniak jądra operacja wiąże się z:

 • krwawieniem z rany
 • krwiakiem moszny (u ok. 3-10% pacjentów)
 • zaburzeniami czucia, w tym przeczulica skóry w operowanej okolicy (u ok. 1-5% pacjentów)
 • infekcjami
 • nawrotem wodniaka jądra (w ok. 10% przypadków).

Rekonwalescencja

W ciągu kilkutygodniowego okresu rekonwalescencji zalecam prowadzenie oszczędzającego trybu życia. Wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego, noszenie obcisłej bielizny oraz dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich przekazanych przy wypisie po zabiegu.
Po czterech tygodniach od zabiegu zapraszam na wizytę kontrolną w moim gabinecie, w celu sprawdzenia przebiegu gojenia i efektów, jakie dała przeprowadzona operacja wodniaka jądra.

Hydrocelektomia – cena usunięcia wodniaka jądra

Jeżeli interesuje Cię cena plastyki wodniaka jądra, zapraszam do zapoznania się z cennikiem zabiegów, które wykonuję w swoim gabinecie we Wrocławiu.

Leczenie wodniaka jądra Wrocław

Krótki zabieg  |  natychmiastowy efekt  |  krótka rekonwalescencja  |  dyskrecja

Najczęstsze pytania pacjentów

Czy operacja wodniaka jądra jest konieczna?

Zabieg operacyjny jest najskuteczniejszą metodą leczenia wodniaków jądra. Postępowanie zachowawcze, jak nakłucie wodniaka jądra, wiąże się z ryzykiem nawracania problemu. Hydrocelektomia to zabieg w pełni bezpieczny i zapewniający trwałe efekty.

Znieczulenie

Wodniak jądra może być usuwany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Moim Pacjentom proponuję przede wszystkim znieczulenie miejscowe, ze względu na mniejsze ryzyko powikłań.

Kto wykonuje operację wodniaka jądra?

Leczenie wodniaka jądra prowadzone jest przez specjalistę urologa. W moim gabinecie operacje wykonuję osobiście. Jestem urologiem i na co dzień pracuję w Klinicznym Oddziale Urologicznym szpitala wojskowego we Wrocławiu.
Więcej informacji na mój temat znajdziesz tutaj – urolog Mateusz Dzięgała.

Jak zgłosić się na usunięcie wodniaka jądra?

Na konsultację wstępną można umówić się telefonicznie lub mailowo. Operacje wykonuję w gabinecie zlokalizowanym w centrum Wrocławia. Zapraszam do kontaktu.

Ile kosztuje operacja wodniaka jądra?

W celu zapoznania się z aktualnymi kosztami zabiegu na wodniaka jądra w mojej klinice we Wrocławiu zapoznaj się z cennikiem. Pamiętaj, by uwzględnić również ceny wizyt kontrolnych.

Bibliografia:

[1] EA Agbakwuru, AA Salako, AO Olajide, AO Takure, Ak Eziyi, Hydrocelectomy under local anaesthesia in a Nigerian adult population, w: African Health Sciences, 2008, 8(3), s. 160-162. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2583265/

[2] M. Ziegelmann, N. Dodge, M. Alom i in., Office-based, Minimal-Incision Modified Fenestration Technique for Symptomatic Hydroceles Under Local Anesthesia, w: Surgical Techniques in Urology, v. 135(2020), s. 159-164. https://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(19)30882-9/fulltext