Leczenie przedwczesnego wytrysku
denerwacja prącia Wrocław
Krótki zabieg | stały efekt | krótka rekonwalescencja | dyskrecja
Problem
Czym jest przedwczesny wytrysk?
Przedwczesny wytrysk jest problemem dotykającym wielu mężczyzn – w różnym wieku (najczęściej jeszcze przed 30-stką). Może występować od początku lub pojawić się dopiero po jakimś czasie.
To dysfunkcja seksualna, która charakteryzuje się przede wszystkim niemożnością opóźnienia ejakulacji i wystąpieniem jej przed lub w ciągu 1 minuty stosunku [1]. Część pacjentów zgłasza też przypadki, kiedy ejakulacja następuje jeszcze przed rozpoczęciem współżycia.
Najnowsze badania wskazują, że przedwczesnemu wytryskowi towarzyszy również przedwczesna erekcja. Charakterystyczny jest też natychmiastowy spadek erekcji tuż po ejakulacji.
Obecnie przyjmuje się, że przedwczesny wytrysk jest zjawiskiem neurobiologicznym. Na jego powstanie składają się zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Diagnoza powinna odbywać się pod okiem lekarza, a w leczeniu, w zależności od podłoża problemu, stosuje się m.in. psychoterapię i farmakoterapię, czy, coraz bardziej popularny, zabieg mikrochirurgicznej denerwacji prącia.
Przyczyny i czynniki ryzyka wystąpienia wytrysku przedwczesnego:
- genetyczne
- o podłożu psychologicznym
- przyjmowane leki
- przebyte i aktywne choroby (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy)
- zachowania seksualne
- styl życia.
Niezależnie od źródła, problem przedwczesnego wytrysku negatywnie wpływa na jakość i zadowolenie z życia seksualnego. W konsekwencji prowadzi to do zawstydzenia, frustracji, znacznego obniżenia samooceny, unikania stosunków, czy nawet zerwania związku. Z czasem podobne odczucia i zachowania mogą pojawić się również u partnera seksualnego osoby borykającej się z przedwczesną ejakulacją.
Rozwiązanie
Mikrochirurgiczna denerwacja prącia w leczeniu przedwczesnego wytrysku
Selektywna mikrochirurgiczna denerwacja prącia to zabieg polegający na przecięciu lub wycięciu części gałęzi unerwiających żołądź prącia. W rezultacie zmniejszamy ilość bodźców czuciowych, opóźniając tym samym moment wystąpienia wytrysku podczas stosunku, przy zachowaniu zdolności do erekcji. W kolejnych miesiącach nerwy samoistnie regenerują się, a zdolność czuciowa zostaje przywrócona.
Prawidłowo wykonana denerwacja prącia wydłuża czas trwania stosunku ok. 3-6 razy.
Dla kogo jest ten zabieg?
Chirurgiczne leczenie przedwczesnego wytrysku (denerwacja prącia) to zabieg przede wszystkim dla tych mężczyzn, którzy:
- są w pełni świadomi problemu, z jakim się borykają
- próbowali już leczenia zachowawczego, ale z miernym efektem
- nie są zainteresowani doraźnymi środkami i wolą zdecydować się na zabieg mikrochirurgiczny dający stały efekt
- nie są zadowoleni z trwałości efektu przy stosowaniu innych metod
- uznają inne metody za zbyt uciążliwe – na przykład leki miejscowo znieczulające działają dopiero po 5-20 minutach od zastosowania, preparat trzeba zmyć z penisa przed stosunkiem i założyć prezerwatywę itp.
- muszą zrezygnować z leczenia farmakologicznego z powodu pojawiających się skutków ubocznych leków lub nie mogą przyjmować określonych leków ze względu na choroby współistniejące.
– METRYCZKA ZABIEGU –
Denerwacja prącia w leczeniu przedwczesnego wytrysku
Lekarz: dr n. med. Mateusz Dzięgała
Wrocław
Czas trwania zabiegu: 60 minut
Efekt: stały
Znieczulenie: miejscowe
Liczba potrzebnych zabiegów: 1
Rekonwalescencja: 5-7 dni
* Zapoznaj się ze szczegółowym opisem zabiegu
Na czym polega zabieg?
Jest to zabieg wymagający praktyki i precyzji – dlatego pozostajesz w rękach lekarza z doświadczeniem w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych na tkankach prącia.
Zabieg denerwacji prącia przeprowadzam w znieczuleniu miejscowym. W gabinecie stosuję laser zamiast skalpela, dzięki czemu zabieg jest mniej inwazyjny. W ten sposób uzyskuje się ten sam rezultat zabiegowy, a rany łatwiej się goją = krótsza rekonwalescencja.
Procedura przy denerwacji prącia polega na okrężnym cięciu skóry, około 1 cm poniżej rowka zażołędnego. Następnie docieram do środkowej części prącia, odsłaniając gałęzie nerwowe. To one mają znaczenie w chirurgicznym leczeniu przedwczesnego wytrysku, bo najmocniej odpowiadają za odbieranie bodźców czuciowych. Dlatego część z nerwów czuciowych przecinam (neurotomia) lub wycinam (neurektomia) – najczęściej jest to 7 do 9 gałęzi – pozostawiając równomierne rozmieszczenie pozostałych.
Podczas pracy korzystam ze specjalnych okularów do mikrochirurgii – dzięki temu obszar zabiegowy jest doskonale widoczny i mogę precyzyjnie odseparować poszczególne gałęzie unerwiające żołądź.
Końce przeciętych nerwów poddaję elektrokoagulacji, zamykając naczynia krwionośne i ograniczając krwawienie. Następnie zszywam miejsce cięcia za pomocą wchłanialnych nici chirurgicznych, których nie trzeba usuwać.
Efekty
Efekty chirurgicznego leczenia przedwczesnego wytrysku metodą denerwacji prącia
Ingerencja chirurgiczna daje bardziej zauważalne i trwałe efekty – w przeciwieństwie do leczenia zachowawczego, takiego jak psychoterapia, wizyty u seksuologa, czy przyjmowanie leków.
Zmniejszenie wrażliwości prącia daje lepszą kontrolę nad wytryskiem i zwiększa IELT (czas trwania stymulacji wewnątrzpochwowej – ang. Intravaginal Ejaculation Latency Time). Badania kliniczne wykazały u pacjentów od 3 do 6 razy wydłużony czas trwania stosunku w porównaniu do wyników sprzed zabiegu [2]. Inne badanie, przy w grupie 32 pacjentów, podaje wydłużenie czasu penetracji przed wytryskiem o 2,7 minuty (średni wiek pacjentów – 25,7 lat) [4].
Podsumowując, denerwacja prącia w leczeniu wytrysku przedwczesnego to:
- zmniejszenie wrażliwości penisa
- opóźnienie wytrysku i nawet kilkukrotne wydłużenie czasu trwania stosunku
- poprawa kontroli wytrysku
- brak negatywnego wpływu na erekcję
- bezpieczeństwo zabiegu i rzadko występujące powikłania [3]
- trwałość rezultatu.
Należy jednak pamiętać, że, jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, ostateczna efektywność jest uzależniona od organizmu pacjenta. Choć wyniki zagranicznych badań klinicznych mówią, że pacjenci każdorazowo deklarowali zadowolenie z poprawy czasu trwania stosunku, to u niektórych osób, pomimo leczenia, odpowiedź organizmu może być znikoma.
Denerwacja prącia a obrzezanie w leczeniu wytrysku przedwczesnego
Pośród chirurgicznych metod leczenia wytrysku przedwczesnego wymienia się również obrzezanie. Ale wyniki badań klinicznych co do skuteczności obrzezania w leczeniu wytrysku przedwczesnego są niejednoznaczne i niespójne. Z kolei przeprowadzono badanie porównujące efektywność obrzezania i denerwacji. Część pacjentów poddano selektywnej resekcji nerwów grzbietowych prącia, a część tylko obrzezaniu. W przypadku denerwacji, czas trwania stymulacji wewnątrzpochwowej istotnie się zwiększył – u niektórych osób nawet ponad trzykrotnie. Natomiast wyniki pooperacyjne nie uległy istotnej poprawie w grupie pacjentów wyłącznie obrzezanych.
Co sprawia, że zabieg jest skuteczny?
Obrazowo mówiąc – po zabiegu, przez około 2-3 miesiące [5], będziesz trochę mniej czuć podczas stosunku, bo zredukowana została liczba nerwów, odpowiadających za czułość żołędzi prącia. Dzięki takiemu ograniczeniu bodźców czuciowych, Twój organizm dłużej „wstrzyma się” z wytryskiem nasienia.
Po rekonwalescencji zaleca się powrót do normalnej aktywności seksualnej. W ten sposób przeprowadza się swoisty trening układu nerwowego, rozwijając trwałą umiejętność kontroli nad wytryskiem (odruch powstrzymywania wytrysku).
Nerwy mają zdolność do regeneracji, więc po ok. 6-8 miesiącach [6] zdolność czucia jest naturalnie i w pełni przywracana. Jednak efekt zabiegu, czyli wydłużenie czasu do wytrysku, zostaje zachowany.
Jak przebiega wizyta?
Dyskrecja w gabinecie – męskie problemy rozwiązane w męskim gronie
Zabieg denerwacji prącia wykonuję z zachowaniem dyskrecji i poszanowaniem intymności. Masz pewność, że czekając w poczekalni pozostaniesz anonimowy, a w gabinecie przez cały czas będzie wyłącznie lekarz-mężczyzna.
Konsultacja
W przypadku denerwacji prącia zalecam konsultację w innym dniu niż zabieg. Omówimy wtedy Twoją kwalifikację do zabiegu, wyjaśnię dokładnie, jak prawidłowo przygotować się i odpowiem na ewentualne pytania.
Odkażenie, znieczulenie i zabieg
Na początku przygotuję miejsce poddawane zabiegowi. Skóra zostanie umyta na jałowo, a pole zabiegowe obłożone. Przy laserowej operacji stosuję znieczulenie miejscowe – jest ono wystarczające, byś nie czuł dużego dyskomfortu i bólu. Zabieg przebiega tak, jak opisałem powyżej. Niedługo po zabiegu możesz iść do domu.
Zalecenia
Na koniec przekażę Ci wszystkie potrzebne zalecenia pozabiegowe. Jeśli podczas rekonwalescencji zauważysz cokolwiek, co Cię zaniepokoi, możesz się szybko ze mną skontaktować.
Ważne
Przygotowanie, przeciwwskazania i rekonwalescencja po zabiegu denerwacji prącia
Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, bardzo ważna jest właściwa kwalifikacja poprzedzona badaniami, odpowiednie przygotowanie się do zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.
Przygotowanie do zabiegu
Zalecam przed wizytą zrobić następujące badania, dostępne w każdym laboratorium diagnostycznym: morfologia, APTT, INR. Wyniki zabierz ze sobą. Przynieś też listę aktualnie przyjmowanych leków.
Przed samym zabiegiem:
- zjedz lekki posiłek (na 2 godziny przed)
- na godzinę przed zabiegiem przyjmij leki przeciwbólowe bez recept – paracetamol 1 g lub pyralgina 1 g
- umyj genitalia
- zabierz czystą bieliznę na zmianę – ważne, by była ona obcisła.
Przeciwwskazania do denerwacji prącia
Przeciwwskazaniami do chirurgicznego leczenia przedwczesnego wytrysku są:
- aktywny proces zapalny skóry prącia
- aktywna infekcja układu moczowego
- niewyrównana cukrzyca
- niewyrównane zaburzenia układu krzepnięcia
- uczulenie na środki znieczulenia miejscowego, np. lidokainę.
Ryzyko powikłań
Zabieg denerwacji prącia przy przedwczesnym wytrysku rzadko obarczony jest powikłaniami. Użycie lasera, zamiast skalpela, oznacza też mniejszą inwazyjność i szybsze gojenie się rany. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, należy liczyć się z możliwością wystąpienia negatywnych konsekwencji, takich jak:
- złe gojenie się rany
- krwawienie miejscowe
- uszkodzenie żołędzi prącia
- przedłużający się stan zapalny
- ból w operowanej okolicy
- krwiak podskórny, zasinienie skóry prącia.
Pamiętaj, że w razie pojawienia się powyższych objawów, możesz się ze mną od razu skontaktować.
Rekonwalescencja
Gojenie się prącia po zabiegu trwa około 10 dni, a czas ten ulega skróceniu, jeśli zabieg był wykonany laserem, a pacjent zastosował się do zaleceń pozabiegowych. Wtedy jest to około 5-7 dni.
Aby rekonwalescencja przebiegała prawidłowo i by zminimalizować ryzyko możliwych powikłań, zastosuj się do poniższych wytycznych:
- codziennie dbaj o podstawowe zasady higieny w miejscu operowanym
- odkażaj ranę
- w pierwszych dniach po zabiegu utrzymuj prącie pod bielizną całkowicie w pozycji pionowej. To znacznie zmniejszy obrzęk rany i przyspieszy gojenie
- zrezygnuj ze współżycia na 4-6 tygodni od zabiegu
- przez tydzień unikaj ciężkiej aktywności fizycznej
- nie stosuj żadnych doustnych leków hamujących krzepnięcie krwi. Ich zażycie może przyczynić się do wystąpienia masywnego krwiomoczu.
Leczenie przedwczesnego wytrysku – cena
Cena chirurgicznego zabiegu leczenia przedwczesnego wytrysku (laserowa denerwacja prącia) wynosi 8000 zł. Sprawdź aktualny cennik i pozostałe zabiegi wykonywane w moim gabinecie.
Leczenie przedwczesnego wytrysku Wrocław
Krótki zabieg | stały efekt | krótka rekonwalescencja | dyskrecja
Najczęstsze pytania Pacjentów, dotyczące zabiegu denerwacji prącia w leczeniu wytrysku przedwczesnego
Poniżej zebrałem odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej, napisz do mnie.
- Jakie są jeszcze inne sposoby leczenia przedwczesnego wytrysku?
- Czy zabieg jest bezpieczny?
- Kto wykonuje zabieg?
- Po jakim czasie będę mógł znów podjąć współżycie?
- L4 po zabiegu denerwacji – czy dostanę zwolnienie lekarskie?
- Czy po operacji zostają blizny?
- Czy po zabiegu odczuwa się ból?
- W jakim znieczuleniu wykonywana jest operacja?
- Jak długo goi się członek po zabiegu?
Jakie są jeszcze inne sposoby leczenia przedwczesnego wytrysku?
Poza psychoterapią połączoną z zastosowaniem technik behawioralnych i farmakoterapią, stosuje się też leczenie zabiegowe w postaci całkowitego obrzezania lub ostrzykiwanie prącia kwasem hialuronowym. Jednak wyniki badań dotyczących skuteczności usunięcia napletka (obrzezania całkowitego) są w tym przypadku sprzeczne. Na życzenia pacjenta, albo gdy występują inne wskazania medyczne, to podczas zabiegu denerwacji prącia, mogę też dokonać obrzezania.
Natomiast kwas hialuronowy ma przede wszystkim właściwości wypełniające (stosowany jest m.in. do powiększania penisa). Tu więc występuje ryzyko niezadowolenia z wyglądu prącia po zabiegu oraz ryzyko bliznowacenia skóry. Ponadto nie jest to metoda dająca trwały efekt.
Kto wykonuje zabieg?
W moim gabinecie zabieg wykonuję osobiście. Jestem urologiem, pracuję na co dzień w Klinicznym Oddziale Urologicznym w szpitalu wojskowym we Wrocławiu.
Więcej o mnie przeczytasz tutaj – Mateusz Dzięgała, urolog.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Każda ingerencja medyczna wiąże się z ryzykiem, jednak dotychczasowe badania nad efektywnością denerwacji prącia wskazują jednocześnie na bezpieczeństwo tej procedury. Jeśli masz pytania, chętnie wyjaśnię wszystkie wątpliwości.
Po jakim czasie będę mógł znów podjąć współżycie?
Aktywność seksualną można wznowić po 6 tygodniach od zabiegu denerwacji prącia – o ile nie wystąpią powikłania, które trzeba skonsultować z lekarzem.
Czy po zabiegu otrzymam L4?
Standardowo po zabiegu denerwacji prącia można iść na drugi dzień do pracy. Oczywiście jeśli zajdzie potrzeba, będą ku temu wskazania, wystawię zwolnienie L4.
Czy po operacji zostają blizny?
Blizny są, ale niewielkie. Jak każda ingerencja chirurgiczna, również ten zabieg pozostawia ślady. Dodatkowo, po wygojeniu rany i po zastosowaniu przepisanych leków, można bliznę skutecznie zredukować laserem CO2.
Czy po zabiegu odczuwa się ból?
Dolegliwości bólowe są niewielkie i stosowanie leków przeciwbólowych bez recepty jest wystarczające.
W jakim znieczuleniu wykonywana jest operacja?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lignokainą 2%. Po zabiegu doustne leki przeciwbólowe są wystarczające i, jeśli nie ma przeciwwskazań, można je stosować.
Ile goi się członek po zabiegu?
Całkowity czas gojenia po zabiegu laserowym wynosi od 5 do 7 dni.
Bibliografia:
[1] Definicja przedwczesnego wytrysku według The International Society for Sexual Medicine.
Przeczytaj też: An evidence-based unified definition of lifelong and acquired premature ejaculation: report of the second International Society for Sexual Medicine Ad Hoc Committee for the Definition of Premature Ejaculation, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24848805/
[2] Yu G Alyaev, ND Achwlediani, Comparing efficacy of selective penile denervation and circumcision for primary premature ejaculation, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28247749/ i pozostałe wymienione źródła dot. badań klinicznych.
[3] David Prologo J., Snyder LL, Cherullo E., Passalacqua M., Pirasteh A., Corn D., Percutaneous CT-guided cryoablation of the dorsal penile nerve for treatment of symptomatic premature ejaculation, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23182939/
[4] G-X Zhang, L-P Yu, W-J Bai, X-F Wang, Selective resection of dorsal nerves of penis for premature ejaculation, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2605.2012.01296.x
[5] P.P. Genov, N.H. Kolev and V.R. Dunev, Premature ejaculation-operative management after failure of conservative treatment, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6582233/
[6] jak wyżej