Stulejka – najczęstsze pytania i odpowiedzi. Co warto wiedzieć? Czym jest?

11/10/2023 | Porady urologa

Stulejka – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Problem stulejki dotyczy szerokiego grona pacjentów – chłopców oraz dorosłych mężczyzn, niezależnie od wieku. Najczęściej problem pojawia się w okresie dojrzewania i po 50. roku życia. Ignorowanie problemu w niektórych przypadkach rodzi poważne konsekwencje, dlatego jeśli problem i uczucie dyskomfortu się nasila, pojawiają się stany zapalne, to wskazana jest wizyta u specjalisty, który dobierze właściwe leczenie. Poznaj najczęstsze pytania o stulejkę i odpowiedzi.

Co to jest stulejka?

Stulejka to stan chorobowy prącia, który występuje u niektórych dorosłych i dzieci, które nie są obrzezane. Jeśli masz stulejkę, to zapewne nie możesz odciągnąć napletka tak, by odsłonić żołądź albo manewr taki jest wysoce bolesny. Czym jest stulejka i jak wygląda? Stulejka może wyglądać tak, jakby twój penis miał pierścienie wokół jego końcówki. Polega na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) zsunięcie napletka i często blokuje swobodne oddanie moczu.
Posiadanie stulejki nie staje się problemem dopiero wtedy, gdy powoduje objawy, ale już wcześniej, bo nieleczona, może sprawić wiele problemów zdrowotnych.

Kogo dotyka stulejka?

Napletek (zwany także napletkiem) jest napięty, gdy dziecko się rodzi, ale zwykle rozluźnia się, gdy dziecko ma 2 lata. W wieku od 2 do 6 lat napletek rozluźnia się i zaczyna oddzielać się od główki penisa. Stulejka może również wystąpić po okresie dojrzewania, a u dorosłych występuje wcale nierzadko.
Pojęcie stulejki ma sens dopiero od pewnego etapu życia
Stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym, które dotyczy dzieci w wieku do 5. roku życia i jako taka u młodych chłopców może nie wymagać. Dopiero u mężczyzn w wieku osiągnięcia dojrzałości płciowej, a u których stulejka nie znikła, leczenie ma sens, a rozwiązaniem jest operacja. Ostatnie badania wykazują, że stulejka może występować również u kobiet, w postaci stulejki łechtaczki.

Jak powszechna jest stulejka?

Stulejkę stwierdza się praktycznie u wszystkich noworodków, a następnie napletek zmienia się stopniowo, aby można go było odciągnąć. Szacuje się, że do 5% dorosłych mężczyzn nadal ma stulejkę w wieku powyżej 16 roku życia.
Przeczytaj też: stulejka najważniejsze informacje

Jakie są objawy stulejki?

Typowe objawy stulejki to ból przy stosunku, nawracające zakażenia prącia lub układu moczowego, zwężenie napletka, niemożliwość zdjęcia napletka, kłopoty z wysikaniem się, ból przy masturbacji. Należy mieć na uwadze, że nieleczona stulejka oznacza stany zapalne, do których prowadzi niewłaściwa higiena prącia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny od wczesnych lat życia, by nie dopuścić do powstania stanu zapalnego i wynikających z niego konsekwencji, np. zatrzymania moczu lub raka prącia.

Ktoś ze stulejką może mieć następujące objawy:

  • zaczerwienienie lub odbarwienie, które może wystąpić w przypadku
  • zakażenia/podrażnienia
  • obrzęk (stan zapalny), który może wystąpić w przypadku zakażenia/podrażnienia.
  • ból podczas oddawania moczu (dyzuria)
  • ból podczas erekcji lub aktywności seksualnej.

Co powoduje stulejkę?

  • Niewłaściwa higiena. W rzeczywistości może to być przyczyną i skutkiem stulejki. Próba dokładnego oczyszczenia może być irytująca i bolesna, ale brak czyszczenia może prowadzić do rozwoju infekcji napletka i żołędzi i pogorszenia stanu miejscowego.
  • Choroby skóry, takie jak egzema, łuszczyca, liszaj płaski i liszaj twardzinowy.
  • Zrosty napletka lub tkanka bliznowata, które utrzymują napletek przyczepiony do czubka (żołędzi) penisa.
  • Urazy.
  • Infekcje, w tym infekcje przenoszone drogą płciową (STI).

Jak diagnozuje się stulejkę?

Lekarz urolog może zdiagnozować stulejkę podczas badania fizykalnego. Ponadto może zlecić testy, aby dowiedzieć się, czy w moczu lub wydzielinie z penisa występuje infekcja. Stulejkę możesz też zdiagnozować wstępnie samodzielnie.

Rodzaje stulejki

Stulejkę możemy podzielić na kilka rodzajów

  • Stulejka pełna – gdy napletek nie pozwala odsłonić żołędzi penisa
  • Stulejka niepełna – gdy napletek umożliwia odsłonięcie żołędzi prącia częściowo
  • Stulejka niepełna – gdy napletek pozwala na odsłonięcie żołędzi prącia w stanie erekcji
  • Stulejka niepełna – gdy możliwe jest zsunięcie napletka z żołędzi, ale przy erekcji pojawia się ból i ucisk w rowku zażołędnym.

Jakie powikłania wiążą się ze stulejką lub leczeniem stulejki?

Powikłania związane ze stosowaniem sterydów miejscowo zwykle nie stanowią problemu. Te problemy są głównie związane z długotrwałym doustnym stosowaniem sterydów.
Chociaż obrzezanie było kiedyś powszechną procedurą wykonywaną u noworodków, niekoniecznie jest już wykonywane od razu. Ryzyko związane z obrzezaniem obejmuje: krwawienie, infekcję, zbyt długi lub zbyt krótki napletek, ból. Poznaj zalety obrzezania.

Jak zapobiegać stulejce?

Stulejce fizjologicznej nie można zapobiec. Występuje u prawie wszystkich noworodków.

Ważne jest jednak, aby utrzymać właściwy poziom higieny prącia. Rodzice lub opiekunowie dziecka powinni otrzymać wskazówki dotyczące najlepszego sposobu czyszczenia penisa. Należy im również przekazać, aby nie przejmowali się tak bardzo faktem, że napletek nie jest ruchomy przez pierwsze kilka lat życia. Kiedy dzieci są na tyle duże, że potrafią o siebie zadbać, należy je nauczyć czyszczenia własnego penisa.

Jak dbać o siebie, jeśli mam stulejkę?

Ze stulejką lub bez, powinieneś starać się utrzymać swojego penisa w zdrowiu. Zaczyna się to od utrzymywania genitaliów w czystości. Do codziennego mycia penisa używaj tylko delikatnego mydła i ciepłej wody, a po umyciu delikatnie go osusz. Zanim dotkniesz swojego penisa, upewnij się, że masz czyste ręce, i że bielizna, którą zakładasz, jest czysta.

Jeśli jesteś aktywny seksualnie, podczas seksu powinieneś nosić prezerwatywę i używać dużej ilości lubrykantu. Tarcie na penisie ze stulejką i bez prezerwatywy może doprowadzić do rozdarcia napletka, a to do pogłębienia problemu. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest postępowanie zabiegowe.

Czy mogę uprawiać seks, gdy mam stulejkę?

Możesz uprawiać seks, gdy masz stulejkę, ale może to nie być przyjemne. Aktywność seksualna może spowodować zerwanie wędzidełka lub naderwanie napletka. Ważne jest, aby używać prezerwatywy i lubrykantu, aby tego uniknąć.

Jaka jest różnica między stulejką a załupkiem?

Stulejka i załupek to stany, które wpływają na napletek. Jednak załupek jest zawsze stanem nagłym, podczas gdy stulejka nie.

Załupek zdarza się mężczyznom, którzy są częściowo lub całkowicie nieobrzezani. Napletek utknął za koroną żołędzi twojego penisa i nie można go przesunąć z powrotem w kierunku końcówki. Może się to zdarzyć, jeśli próbujesz wykonywać ćwiczenia rozciągające stulejkę i odciągasz napletek, ale nie możesz go ponownie umieścić. Konieczne jest pilna wizyta lekarska.

Jeżeli masz stulejkę i chcesz się jej pozbyć, sprawdź opis zabiegu – operacja stulejki.