Zalecenia po operacji stulejki. Jak dbać o higienę po zabiegu usunięciu stulejki?

20/11/2023 | Porady urologa

Zalecenia po operacji stulejki

Stulejka jest problemem często bagatelizowanym przez pacjentów, najczęściej dlatego, że stanowi z pozoru drobny defekt anatomiczny. Jednak nieleczone, schorzenie to może prowadzić do dość poważnych następstw. Zabieg usunięcia stulejki przeprowadza się zarówno u małych chłopców, jak i u dorosłych mężczyzn. W okresie bezpośrednio pozabiegowym bardzo ważne jest utrzymanie właściwej higieny rany, co przyspiesza proces jej gojenia.

Stulejka u dzieci – czy musi być leczona?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia(WHO), blisko 90% chłopców w wieku od 2 do 3 lat ma stulejkę fizjologiczną, czyli sytuację, gdy odprowadzenie napletka jest niemożliwe. W tym okresie występuje u małych chłopców naturalne, ścisłe sklejenie żołędzi z wewnętrzną stroną napletka i nie należy nic z tym robić. Około 5. roku życia w 90 % przypadków napletek daje się swobodnie odprowadzić. Stulejka, która powinna być leczona chirurgicznie, jest diagnozowana u 5-letnich chłopców sporadycznie. Chirurgiczne leczenie stulejki jest wykonywane głównie w trybie pilnym, gdy np. zwężenie napletka utrudnia oddawanie moczu.

Jeszcze kilkanaście lat temu stulejkę uznawano za wadę wrodzoną (dowiedz się więcej na temat kluczowych informacji o stulejce). Jednak najwięcej pacjentów zgłasza się ze stulejką nabytą już w wieku dorosłym. Najczęściej dzieje się tak na skutek nieprawidłowej pielęgnacji penisa, złych nawyków higienicznych (np. nieodprowadzanie napletka pod prysznicem, nie mycie żołędzi), stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi i napletka (najczęściej wskutek niezabezpieczonych kontaktów seksualnych, infekcje głównie na tle grzybiczym, stosowanie niewłaściwych leków) a u pacjentów obciążonych chorobowo może to być także powikłanie chorób układowych, np. cukrzycy czy otyłości.

Nieleczona stulejka prowadzi do postępującego stanu zapalnego żołędzi, utrudnienia w oddawaniu moczu, a także do ograniczenia kontaktów seksualnych, co skutkuje pogorszeniem relacji w związkach. Większość pacjentów błędnie myśli, że problem sam zniknie, a pomóc w jego rozwiązaniu może stosowanie rozmaitych maści lub kremów. Niestety, efekt jest odwrotny do zamierzonego – uzyskuje się częściowe, tymczasowe złagodzenie objawów, natomiast stulejka jest problemem postępującym, nieodwracalnym.

Dlaczego warto leczyć stulejkę? Przeczytaj: zalety obrzezania z perspektywy medycznej.

Najlepsze, co można w tej sytuacji zrobić, to udać się do specjalisty i poddać się leczeniu zabiegowemu. Oprócz właściwego doboru zabiegu i techniki jego wykonania, na końcowy efekt wpływ w dużej mierze ma właściwa higiena stulejki po operacji, a dokładniej rany pooperacyjnej.

Jakie są zalecenia higieniczne po operacji stulejki?

Po wykonaniu zabiegu chirurgicznego leczenia stulejki pacjenci powinni zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres około 4 tygodni – zakazany jest seks z drugą osobą w każdej postaci, a także masturbacja. Przez ten czas dochodzi do wstępnej organizacji blizny, a także rana jest narażona na wdanie się infekcji. Całkowite zagojenie się ran i organizacja blizny do postaci mało widzialnej może trwać nawet około roku.

W pierwszych dniach po zabiegu operacji stulejki zaleca się elewacje prącia, czyli robienie opatrunków tak, żeby żołądź penisa była uniesiony do góry. Zalecane jest także noszenie obcisłej bielizny lub plastra podtrzymującego opatrunek. Takie ułożenie prącia przyspiesza zmniejsza tworzący się obrzęk, przyspiesza gojenie się rany oraz w pewien sposób ogranicza ryzyko wystąpienia krwawienia w pierwszych dniach po zabiegu. Uniesienie prącia powinno stosować się przez około tydzień.

Stulejka po operacji a działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe

Bezpośrednio po zabiegu usunięcia stulejki zalecane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych – mowa tu o Pyralginie, Paracetamolu, czy Dexamethasonie. Pacjenci powinni unikać leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (popularny Ibuprom, Aspiryna, Diclac) – mogą nasilać krwawienie z rany i prowadzić do powstania krwiaka z następczym rozerwaniem się rany. Zaleca się także stosowanie przepisanego antybiotyku.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie chłodnych okładów – w formie lodu lub coolpacków.  Po zabiegu prącie należy przemyć dwa razy dziennie pod prysznicem, następnie zdezynfekować ranę, nałożyć maść polepszającą gojenie, a następnie jałowy opatrunek   – w pierwszych dniach opatrunek zmienia się nawet kilka razy dziennie. Bardzo ważna jest też prawidłowa higiena po zabiegu stulejki.

W przypadku zabiegu poszerzenia ujścia napletka, po zrośnięciu się tkanek i usunięciu lub wypadnięciu szwów, wskazane jest rozpoczęcie rehabilitacji penisa, polegającej na odwodzeniu i przywodzeniu napletka. Do przemywania rany, po zabiegu usunięciu stulejki, najlepiej używać płynów odkażających typu Borasol, Microdacin, czy rumianek.

Po 4 tygodniach od zabiegu, gdy szwy już odpadną, a rana się wygoi, można stosować maści poprawiające organizację blizny, oparte na silikonie. Zalecane są również masaże blizny – po 2-3 minuty dziennie, 2 razy dziennie, przez okres 3-6 miesięcy.

Dokładne zalecenia dotyczące higieny po zabiegu usunięcia stulejki otrzymasz od lekarza, a jeżeli masz jakieś pytania, koniecznie mu je zadaj, dzięki czemu unikniesz błędów.