Obrzezanie – fakty i mity. Wyjaśniamy powszechną wiedzę o obrzezaniu

20/11/2023 | Porady urologa

Obrzezanie – fakty i mity
Obrzezanie to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, wykonywany w celu usunięcia nadmiaru napletka lub stulejki. W wielu krajach procedura ta jest powszechnie wykonywana u niemowląt, zwykle przed opuszczeniem szpitala przez dziecko. Decyzja o obrzezaniu opiera się na powodach religijnych, etycznych i osobistych. Jednak z punktu widzenia zdrowia jest całkiem jasne, że korzyści płynące z obrzezania przewyższają ryzyko. Moi Pacjenci zwykle nie ukrywają zdumienia, gdy dowiadują się o faktach i mitach dotyczących obrzezania. Czy istnieją realne korzyści, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o obrzezaniu, czy jest to tylko złudzenie? Oto lista najczęstszych faktów i mitów dotyczących zabiegu obrzezania, a także informacje o obrzezaniu, które warto znać.

Mit: Obrzezanie to tylko zabieg „kosmetyczny”

Usunięcie napletka jest czasami nazywane tylko „drobną kosmetyką penisa”. Ale obrzezanie w rzeczywistości oferuje wyraźne korzyści medyczne dziecku płci męskiej i pacjentowi dorosłemu, zwłaszcza w porównaniu z zabiegiem kosmetycznym, takim jak tatuowanie lub zrobienie kolczyka. Obrzezanie zapewnia ochronę zdrowia na całe życie, w tym zmniejszenie ryzyka rozwoju raka prącia.

Fakt: Obrzezanie prowadzi do lepszej higieny

Obrzezany penis jest łatwiejszy do czyszczenia, co zmniejsza liczbę przypadków infekcji dróg moczowych i stanów zapalnych skóry. Młodzież i mężczyźni, którzy nie byli obrzezani, są bardziej narażeni na rozwój infekcji z powodu gromadzenia się mastki pod napletkiem. Ponadto urazy powodowane przez zamek błyskawiczny spodni, w których napletek zostaje złapany i rozdarty, są bardziej prawdopodobne u nieobrzezanych mężczyzn. Przeczytaj też: jakie są zalety obrzezania?

Mit: Obrzezanie negatywnie wpływa na funkcje seksualne

Obrzezanie nie wpływa na zdolność do osiągnięcia erekcji, a także nie zmienia zdolności do odczuwania przyjemności lub posiadania dzieci. Doznania seksualne, przyjemność i funkcje są takie same, niezależnie od tego, czy mężczyzna jest obrzezany, czy nie. U niektórych pacjentów dochodzi wręcz do polepszenia doznań poprzez wydłużenie czasu współżycia.

Fakt: Obrzezanie może później zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową

Obrzezanie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV u heteroseksualnych mężczyzn. Chroni również przed opryszczką i wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Korzyści odnoszą również partnerki obrzezanych mężczyzn. Mają zmniejszone ryzyko raka szyjki macicy dzięki ochronie przed niektórymi szczepami HPV.

Fakt: Wczesne obrzezanie przynosi korzyści

Obrzezanie niesie ze sobą znaczące korzyści dla dzieci, w tym zapobiega infekcjom dróg moczowych, zwłaszcza w pierwszym roku życia oraz stulejce – schorzeniu, w którym napletek nie daje się odsunąć od główki prącia. W przypadku wczesnego obrzezania u dziecka mogą wystąpić krwawienia i siniaki, ale istnieją instrukcje dotyczące pielęgnacji i maści, aby przyspieszyć gojenie. Przeczytaj też: czym jest stulejka?

Mit: Obrzezanie może prowadzić do urazów prącia

Bardzo rzadko zdarza się, aby obrzezanie powodowało uraz lub zniekształcenie prącia, zwłaszcza gdy jest wykonywane przez wyszkolonego i kompetentnego lekarza. W sterylnym środowisku, przy użyciu odpowiednich narzędzi i dobrego znieczulenia miejscowego, obrzezanie jest zabiegiem bezpiecznym i prawie bezbolesnym. I na koniec najczęstszy mit:

Mit: Obrzezanie wymaga znieczulenia ogólnego

Znieczulenie ogólne to połączenie leków wprowadzających w stan przypominający sen. Może to być ryzykowne dla niektórych pacjentów – nie wspominając już o kosztach – i wiele osób tego unika. Na szczęście obrzezanie nie wymaga znieczulenia ogólnego. Wykorzystuje się tylko znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar operacyjny w celu bezbolesnego i komfortowego obrzezania. Szukasz gabinetu, w którym wykonywana jest operacja stulejki (obrzezanie)
? Zapraszam do kontaktu ze mną – zabiegidlamezczyn.pl